Това не са консултации за съставяне на правителство, а консултации за пари. Всяко второ изречение на президента Румен Радев е приемете ми бюджета, приемете законите за милиардите по Плана за възстановяване. Той се държи като човек, който управлява. А работата на парламента е да определя как се разпределят парите в държавата, съобразно партиите, избрани на изборите. Президентската институция има само една регулираща роля. Радев ни е пети президент и никой досега не се е държал така. Това мнение изказа политологът Калоян Методиев, бивш началник на кабинета на държавния глава.
По думите му "една каруца няма как да върви, като се слага конят отзад". "Каруцата е правителството, а мнозинството е двигателят, който ще я тегли. Президентът не им казва да съставят правителство, а ги тласка да му приемат бюджет", каза той.
Методиев подчерта, че за излизане от кризата, в която се намира държавата, има два пътя. "Единият е организирано - с ред, с диалог, с поетапни мерки. Другият път е хаотично. Разговорите на президентските консултации ме карат да мисля, че се върви към пътя на хаоса, защото не се говори за стабилизиране на държавата, на икономиката, на връщане на реда в парламента, на партийната система, какъвто е европейският модел, на наваксване на изоставането ни от Румъния и въобще от всякакви европейски формати в последните 8-9 месеца, а се говори за пари", обясни той.
Според него президентът не се държи като всички останали европейски президенти по време на криза.
"Трета година казва колко са лоши партиите и не могат да се разберат. Президентската институция започна да играе като дестабилизиращ фактор. Цяла България вижда, че има апетит за власт. Правят се и се разрушават партии с идеята да продължат служебните кабинети до безкрай", коментира още политологът и изтъкна, че базира думите си на факти.
"Трябва да се направи широко правителство тип "Димитър Попов" и максимален брой партии да влязат в това програмно правителство", смята Калоян Методиев и посочи, че има приоритети, около които могат да се обединят партиите в Народното събрание.
"Първо трябва да се състави мнозинство, което да е гарант и което да управлява процедурите, законите и политиките в страната. В момента сме свидетели на едно надлъгване между ПП-ДБ и ГЕРБ", каза той и прогнозира вероятност отново да се стигне до предсрочни избори.